Kaubamärgi looja

Marju Liigand

Kudumine on Marju salakirg olnud juba kõigi aegade algusest. Esimene avalik etteaste disainkudumite personaalnäituse näol toimus 1990ndate algul Tallinnas, mis sai sooja vastuvõtu ja meedia tähelepanu osaliseks nii siit kui sealtpoolt Soome lahte.

Veidi veel
MarYuu autorist

Kaubamärgi MarYuu taga on Eesti kujunduskunstnik Marju Liigand. Olles pärit mitmendat põlve kunstnike perekonnast, on ta lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ning on kauaaegne Eesti Kunstnike Liidu liige.

Tavapäraselt on Marju Eestis tuntud eelkõige messistendide kujunduskunstnikuna, kelle käe all on valminud Eesti riigi, organisatsioonide ja ettevõtete väljapanekute disainlahendused. Marju on kujundanud messistende paljudes maailma riikides ja paljudes erinevates valdkondades, toiduainetest laevaehituseni. Marju on aktiivselt tegev ka sisekujundajana.

Kudumine on Marju salakirg olnud juba kõigi aegade algusest. Esimene avalik etteaste disainkudumite personaalnäituse näol toimus 1990ndate algul Tallinnas, mis sai sooja vastuvõtu ja meedia tähelepanu osaliseks nii siit kui sealtpoolt Soome lahte. Intensiivne põhitöö võttis tollal oma osa, kuid tänaseks on valminud esimene kudumite kollektsioon, kuhu kuuluvad originaalse disainiga värviküllased kardiganid, sviitrid, kleidid ja pleedid.

Autori pühendus

MarYuu kudumid on valmistatud algusest lõpuni käsitsi, enamasti villasest lõngast, lisades vajalikke värve ja materjale soovitud kujunduse ja tekstuuri saavutamiseks. Kõikide kudumite mustrid on Marju Liigandi originaallooming.

Marju kirg on mäng värvidega. Kuigi Marju lemmikvärv on must – põhjatu ja täiuslik värv – ei kasuta ta kudumites musta, vaid kombineerib kõikvõimalikke erksaid värve fantaasiaküllaseks tervikuks. Ideid ammutab Marju kõikjalt ümbritsevast: gobeläänikunstist, loodusest, antiikesemetest ning ka Eesti rahvakunstist, mis on ammendamatu mustrite ja värvide allikas.

Kudumine on loominguline akt, peaaegu nagu maalimine. Mõned kudumid valmivad eelnevalt üles joonistatud kavandi alusel, teinekord aga tekivad mustrid ja värvilahendused pelgalt inspiratsioonipuhangu ajel otse sõrmede all, nii et kudumist alustades ei tea veel, millise tulemuseni see välja jõuab. Mõnikord aga muutub kavand kudumise käigus tundmatuseni. Seega on iga kudum kordumatu ja omaette kunstiteos, mis on igati võrreldav kõrgmoeloominguga.

Kudumist ei mõjuta ilm, tuju ega ka mood, sest ilus, maitsekas ja originaalne kudum on ajatu.